Dotacje unijne - kompendium wiedzy

CZY DOTACJE UNIJNE TRZEBA ZWRÓCIĆ?

Dariusz Szymański
lis 8 2016

Warunki dotacji

Dotacje unijne dla firm

Wiele osób nadal zadaje sobie pytanie czy dotacje z unii są na zawsze czy będzie trzeba je oddawać. Z założenia jest tak, że dotacje są pomocą bezzwrotną, a to znaczy, że nie trzeba ich spłacać. Mamy jednak takie sytuacje, gdy ten zwrot będzie konieczny. Dziać się tak będzie w sytuacji, gdy środki dostaniemy, ale nie będziemy spełniać warunków umowy, która zostanie przez nas podpisana. W każdej umowie o dofinansowanie mamy dokładnie warunki, jakie trzeba spełnić, by pomoc była nam dana bez konieczności jej oddawania. To ważna sprawa, dlatego warto poznać te wszystkie istotne warunki, by spełnić narzucone nam obowiązki.

Fundusze Europejskie

Kiedy będzie trzeba oddać dotację?

Zwrot Funduszy Europejskich będzie trzeba realizować, jeśli środki zostaną wydane inaczej niż miały być przeznaczone zgodnie z umową. W przypadku dotacji dla firm najczęściej mamy konkretne zasady refundacji i dlatego jeśli nie kupimy tego co będzie dla firmy konieczne nie dostaniemy zwrotu tych pieniędzy jakie wydaliśmy. Wyjątkiem są tutaj zaliczki.

Dofinansowanie unijne

W niektórych przypadkach pojawiają się możliwości uzyskania takiej właśnie dotacji. To moment, gdy pieniądze dostanie się zanim jeszcze coś się zacznie realizować. wtedy będzie szansa wydać środki na coś innego, ale tak naprawdę trzeba się liczyć z tym, że prędzej czy później zwrot stanie się rzeczywiście koniecznością.

Wykorzystanie dotacji

Projekty unijne

Podobnie będzie w przypadku dotacji, które mają służyć do założenia firmy. Pieniądze, które dostajemy w ramach dotacji unijnych będzie trzeba zawsze rozliczyć i dlatego właśnie trzeba brać pod uwagę to jak się je wydaje. Jeśli ich nie rozliczymy bardzo szybko okaże się, że dostaniemy wezwanie do zwrotu tych środków jakie udało się nam otrzymać. W tej sytuacji tak naprawdę pojawi się poważny problem z naszą dotacją ponieważ ciężko będzie się potem starało o kolejne dofinansowanie, a dodatkowo również to już uzyskane będzie trzeba oddawać razem z odsetkami.

Ogólnie jednak środki są nam dawane w formie bezzwrotnej, dlatego oczekiwać można, że nie trzeba ich zwracać pod warunkiem, że będziemy pilnować terminów rozliczeń i wydamy pieniądze dokładnie na to na co rzeczywiście mają być one przeznaczone. W ten sposób rzeczywiście środki mogą nam zostać przeznaczone na stałe i ich zwrot nie będzie potrzebny.

Udostępnij