Wskazówki i porady

Pokonywanie własnych słabości w miejscu pracy

Dariusz Szymański
maj 2 2022

Każdy pracownik miewa dobre i złe dni. Od czasu do czasu wydajność każdego z nich może spaść. Sprawy zawsze wracają do normy. Ale jeśli chodzi o słabe strony w pracy, sprawy stają się nieco bardziej skomplikowane.

Wszyscy ludzie mają słabe strony. Nikt nie jest w stanie osiągnąć najlepszych wyników, nie popełniając kilku błędów. W większości przypadków ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mają słabe strony, dopóki nie jest za późno. A w niektórych przypadkach ludzie wiedzą, że mają słabe strony, ale nie chcą się nimi podzielić ze swoim zespołem. Albo z obawy, że będzie to źle wpływać na ich pracę, albo ze wstydu.

Praca zespołowa jest ważna. Członkowie zespołu muszą ze sobą współpracować, wspierać się wzajemnie i pomagać sobie w razie potrzeby. Posiadanie słabości i nie mówienie o tym jest gorsze niż proszenie o pomoc. Twoi koledzy/członkowie zespołu będą ci pomagać. Pomogą Wam przezwyciężyć Wasze słabości.

Ważne jest, aby móc zaufać koleg om w tej sprawie. Jeśli nie wszystkim, to przynajmniej jednemu z nich. Jeśli nigdy wcześniej nie mówiłeś o swoich słabościach ani nie prosiłeś o pomoc, oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby to zrobić:

  • Postaraj się zlokalizować swoją słabość. Musisz dokładnie wiedzieć, co cię powstrzymuje. Zlokalizowanie problemu i przyznanie się do niego przybliży Cię o dwa kroki do rozwiązania.
  • Poproś o informacje zwrotne. Wiesz, co jest Twoją słabą stroną. Powinieneś wiedzieć, jak widzą to Twoi współpracownicy. Prośba o opinię na temat konkretnego aspektu pracy pozwoli Ci uzyskać informacje, o których być może nie pomyślałeś. A także możliwość porozmawiania o problemie.
  • Porozmawiaj o problemie. Ważne jest, aby pokonać swoją słabość. Rozwiązanie problemu musi być dla Ciebie priorytetem. W końcu, gdy pracownik ma problem, problem ma też firma. Twoi koledzy będą chcieli Ci pomóc. Słabość może powstrzymać cały zespół, a tego nikt nie chce.
  • Najpierw porozmawiaj z osobami, którym ufasz. Zespół może liczyć tylko dwie osoby, może też liczyć dziesięć. Porozmawiaj z tym jednym kolegą, o którym wiesz, że będzie chciał Ci pomóc. Z osobą, którą lubisz i która odwzajemnia Twoją sympatię. Kluczem jest tu komunikacja.
  • Pracuj ciężko, aby pokonać swoje słabości. Tak, otrzymasz pomoc od swoich kolegów. Zrobią, co w ich mocy, ale to Ty jesteś odpowiedzialny za rozwiązanie problemu, a nie oni. Musisz ciężko pracować. Szukajcie rozwiązań, które sprawdzą się w Waszym przypadku. Próbujcie wszystkich możliwych sposobów. Prędzej czy później problem zostanie rozwiązany.

Przestrzegając tych pięciu prostych kroków, będziesz w stanie pokonać każdą swoją słabość. Ważne jest, aby pamiętać, że w miejscu pracy Twój zespół zależy od Ciebie, a Ty od swojego zespołu. Twoja słabość może powstrzymywać zespół, a niechęć do mówienia o niej nie pomoże w rozwiązaniu problemu. Zaufaj swoim kolegom, zaufaj sobie i wykorzystaj tę okazję, by stać się lepszym w tym, co robisz!

Udostępnij