Dynamiczny rozwój firm

Wielton - mądre wykorzystanie wsparcia unijnego

Monika Kościuk
lis 8 2016

Pieniądze na start

Fundusze europejskie i ich wpływ na polskie firmy

Obecna na giełdzie firma Wielton zwraca na siebie uwagę jako podmiot innowacyjny, który nie boi się nawet bardzo dużych wyzwań. Można się o tym przekonać analizując jej najnowsze przedsięwzięcie, to bowiem właśnie ona podejmie się testowania nowych konstrukcji i gotowych naczep. Pomocne okaże się w tym kontekście z pewnością centrum badawczo-rozwojowe zwłaszcza, że na jego budowę wykorzystano 22 miliony złotych. Centrum zwraca na siebie uwagę między innymi dlatego, że jest rozwiązaniem wszechstronnym. W jego skład wchodzi nie tylko biuro konstrukcyjne, ale również stanowisko badawcze oraz prototypowania.

To właśnie dzięki niemu projektowanie oraz testowanie nowego produktu nie będzie już mierzone w latach, ale w miesiącach, co jest ogromnym osiągnięciem. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że zaledwie jedna inna firma w Europie może pochwalić się rozwiązaniem o zbliżonym charakterze. Tu mamy do czynienia z siłownikami, które prowadzą ciężarówkę tak, aby symulować skomplikowane warunki panujące na drodze, piach oraz wyboje. Samo działanie tego rozwiązania może budzić skojarzenie z automatami, które obrazują testowanie krzeseł w znanej sieci meblowej. Oczywiście, rozwiązanie stosowane przez Wielton jest zdecydowanie bardziej skomplikowane.

Dotacje unijne dla firm na innowacje

Polska firma m ambitne plany, jej właściciele i pracownicy nie ukrywają bowiem, że za naprawdę satysfakcjonujący można będzie uznać przede wszystkim status trzeciego europejskiego gracza obecnego na rynku naczep. Oczywiście, centrum sprawi, że wzrośnie szansa na coraz bardziej konkurencyjne produkty. Co więcej, pozwoli na większą precyzyjność charakterystyczną dla konstruowania nowych rozwiązań. Powstanie centrum nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie unijne, swój wkład ma jednak również dawne Ministerstwo gospodarki.

Wsparcie unijne

Projekty unijne ku ekspansji na Zachód Wielton nie jest podmiotem, który miałby wstydzić się swoich planów lub świadomie zaniżać oczekiwania. Nie powinno dziwić więc to, że otwarcie mówi się o znaczeniu inwestycji dla wsparcia ekspansji zagranicznej polskiej spółki. Może być to o tyle łatwiejsze, że firma już dziś jest aktywna na terenie Europy. Znakomicie radzi sobie między innymi jako gracz, który wykupuje przedsiębiorstwa chylące się ku upadkowi i tworzy z nich swoją bazę. Wsparcie unijne pozwala też na ulokowanie produkcji w naszym kraju.

Dofinansowanie unijne a rozwój firmy w Polsce

Nie można zapominać i o tym, że Wielton, który już od dziewięciu lat jest notowany na GPW stawia sobie za cel przede wszystkim rozwój miejsc pracy w naszym kraju. Dzięki temu działalność na rynku europejskim nie przeszkadza mu w rozwoju parku maszynowego w Wieluniu. Obecnie wartość rynkowa spółki jest szacowana na około 370 milionów złotych.

Udostępnij