Wsparcie UE

W jaki sposób UE wspiera dostępność leków

Monika Kościuk
maj 31 2021

Nikt nie może twierdzić, że nie są to czasy dobrobytu, w których żyjemy. Mamy teraz dostęp do wszelkiego rodzaju produktów i usług na żądanie, które drastycznie podniosły standard naszego życia. Ten dobrobyt nieuchronnie doprowadził do zwiększenia średniej długości życia z różnych powodów, ale głównie z powodu szerszej dostępności leków i wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

Jednak rok 2020, wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19, dobitnie pokazał, że niczego w życiu nie należy brać za pewnik. Dobrobyt i późniejsze standardy życia, którymi się cieszymy, są wynikiem precyzyjnie dostrojonej maszyny. W tym przypadku zdrowej gospodarki z niezakłóconymi liniami produkcyjnymi i łańcuchami dostaw. Jeśli chodzi o dostępność leków, każde zakłócenie w produkcji, dostawie lub dystrybucji leków stwarza niepokojącą sytuację, która zagraża życiu wielu osób.

Znaczenie dostępności leków

Niedobory leków powodują poważne problemy, które zagrażają pacjentom i ograniczają opiekę, jaką otrzymują w szpitalach. Leki nie są tylko towarem, którym można handlować, ale są niezbędne dla opieki nad pacjentami w szpitalach. W wielu przypadkach pacjenci muszą otrzymać te leki na czas w ramach swojego leczenia. Niewywiązanie się z tego obowiązku może mieć poważne konsekwencje kliniczne w ciężkich przypadkach, takich jak rak czy psychoza.

Ponadto, zarządzanie niedoborami leków ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiej jakości opieki medycznej i utrzymania niskich rachunków za leczenie. Dostępność leków pozwala lekarzom i personelowi szpitalnemu skupić się na ich ważnej misji, jaką jest zapewnienie wysokiej jakości opieki zdrowotnej, zamiast na mikromanagementu i martwieniu się o zapasy leków. W przypadku niedoboru leków lekarze muszą wybierać między zastosowaniem droższego lub mniej skutecznego leku.

Jak UE radzi sobie z niedoborami leków

Rozumiejąc wpływ niedoborów leków, UE, za pośrednictwem Europejskiej Agencji Leków (EMA), powołała od 2016 r. grupę zadaniową, która nadzoruje kwestie dostępności w całej Europie. Grupa zadaniowa HMA/EMA ds. dostępności dopuszczonych do obrotu leków stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych ma następujące kluczowe priorytety:

  • Zminimalizowanie zakłóceń w dostawach i unikanie niedoborów poprzez ułatwienie zatwierdzania i wprowadzania do obrotu leków przy użyciu istniejących ram regulacyjnychOpracowanie strategii mających na celu poprawę zapobiegania niedoborom spowodowanym zakłóceniami w łańcuchu dostaw i zarządzania nimiZachęcanie do stosowania najlepszych praktyk w przemyśle farmaceutycznym w celu zapobiegania niedoboromPoprawa wymiany informacji i najlepszych praktyk między organami regulacyjnymi UE w celu lepszej koordynacji działań w całej UEWspieranie współpracy z zainteresowanymi stronami i poprawa komunikacji na temat problemów z dostawami do obywateli UE.

Grupa zadaniowa opiera się na wcześniejszych pracach EMA, które ustanowiły wysokie standardy dla leków na rynku UE poprzez dobrą praktykę wytwarzania (GMP).

Jednak, jakkolwiek może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ustanowienie standardów GMP samo w sobie ma wpływ na dostępność leków. GMP wymaga, aby leki były:

  • Wysokiej jakościOdpowiednie do zamierzonego zastosowaniaZatwierdzone do obrotu i badań klinicznych.

W takim przypadku mamy do czynienia z technicznymi niedoborami leków w oparciu o ochronę europejskich pacjentów. Jednocześnie gwarantuje to zapewnienie skutecznego, bezpiecznego i wysokiej jakości leczenia.

Wpływ pandemii COVID-19

Na początku pandemii COVID-19 kraje zaczęły zamykać się w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W rezultacie transport między krajami został wstrzymany lub ograniczony. Wpłynęło to na zaopatrzenie i dystrybucję podstawowych leków, nie pozostając bez wpływu na produkcję.

Równocześnie, gdy liczba zachorowań na COVID-19 zaczęła gwałtownie rosnąć na całym świecie, wzrosło również zapotrzebowanie na leki i urządzenia medyczne do leczenia pacjentów z COVID. Nagle pojawił się gwałtowny popyt na respiratory, środki znieczulające, antybiotyki i środki zwiotczające mięśnie w niedoborze. Oprócz tego brakowało również sprzętu ochronnego, takiego jak maski chirurgiczne, rękawice i środki ochrony indywidualnej, co jeszcze bardziej utrudniało pracę lekarzy.

UE podwaja wkład w program COVAX

W duchu walki z niedoborami leków UE podwoiła ostatnio swój wkład w program COVAX z 500 mln euro do 1 mld euro. Ponieważ zapotrzebowanie na szczepionki COVID rośnie na całym świecie, rośnie również nakład pracy związany z ich produkcją, dostarczaniem i dystrybucją na całym świecie. COVAX został stworzony, aby pomóc w opracowaniu i produkcji szczepionek przeciwko SARS-COV-2 i aby nie było żadnych barier ekonomicznych w dostępie do nich.

Ponieważ COVID spowodował utratę życia milionów ludzi na całym świecie i nadal wpływa na życie miliardów, a światowa gospodarka każdego miesiąca wydaje 375 miliardów dolarów, COVAX odgrywa krytyczną rolę w zaspokajaniu zapotrzebowania na szczepionki. Aby wszystko wróciło do normy, konieczne jest zaszczepienie odpowiedniego odsetka populacji. COVAX jest kluczem do dostarczenia tych szczepionek, zwłaszcza do krajów o niskich dochodach.

Wkład iED w zdrowie

Rok 2020 był niewątpliwie niepokojącym, a jednocześnie pracowitym rokiem w dziedzinie zdrowia, jeśli chodzi o iED. W 2020 roku Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (iED), wraz z cenionymi partnerami, otrzymał zgodę na utworzenie Health Hub pod nazwą "Healthcare and Pharmaceutical Industry Transformation through Artificial Intelligence Digital Services". Ten Health Hub doprowadzi do cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Ponadto zajmie się on potrzebami wszystkich głównych zainteresowanych stron w ekosystemie opieki zdrowotnej oraz promowaniem synergii i współpracy międzynarodowej.

Wreszcie, walka UE o dostępność leków i iED Health Hub mają wspólny mianownik w postaci dobrego samopoczucia pacjentów w UE. Działania w zakresie transformacji cyfrowej podejmowane przez Health Hub przyczynią się do poprawy jakości opieki zdrowotnej w greckim sektorze opieki zdrowotnej.

Udostępnij