Dotacje z UE na otwarcie siłowni? Jaki sprzęt kupić?
Monika Kościuk
Otwarcie siłowni to doskonały pomysł na biznes, zwłaszcza w miejscu, z którym brakuje tego rodzaju usług. Jednak sam pomysł to nie wszystko, bowiem potrzeba jeszcze odpowiednio wysokich funduszy. Dobra siłownia musi posiadać przecież profesjonalny, bardzo wytrzymały sprzęt, który posłuży klientom latami. Zakup tego rodzaju produktów może być bardzo kosztowny, a nie każdy dysponuje własnymi środkami. W takim wypadku dobrze jest postarać się o unijne dofinansowanie. Jaki sprzęt najlepiej kupić?
Każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, np. klub fitness, może zdobyć środki na realizację swoich planów biznesowych na wiele sposobów. Niektórzy wybierają kredyt po uprzednim, uważnym zapoznaniu się z ofertami kilku banków, inni zwracają się do specjalnych instytucji udzielających pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw w danym województwie. Warto jednak postarać się o dotację z UE. Aby to zrobić, najlepiej udać się do miejscowego Urzędu Pracy i tam dowiedzieć się szczegółów. Wiele informacji można także znaleźć w Internecie, np. na stronie www czasopisma „Fundusze Europejskie”. Przed zdobyciem środków finansowych, warto zastanowić się, jakie maszyny treningowe i inne przyrządy będą niezbędne w powstającym fitness klubie.
Wyposażenie siłowni – co kupić?
Siłownia dla klientów to zupełnie co innego niż siłownia przydomowa. Sprzęty będą mocno eksploatowane, więc powinny być najwyższej jakości. Nie warto inwestować w tanie urządzenia, które szybko będą się psuć, a tym samym zniechęcą klientów do powrotu. Wyposażenie powinno być wizytówką fitness klubu i powodem do dumy właściciela. Ponadto profesjonalny sprzęt posiada też gwarancję, co może okazać się niezwykle przydatne. Jakie urządzenia należy zakupić do siłowni, aby zadowolić klientów?
- Orbitreki – doskonały sprzęt do wzmacniania wielu grup mięśniowych, konieczny w każdej siłowni. Orbitreki należy wybierać spośród modeli magnetycznych lub elektromagnetycznych o masywnej konstrukcji i ciężkim kole zamachowym. Komputer z czytelnym panelem także będzie doskonałym dodatkiem.
- Rowery stacjonarne – warto kupować rowery stacjonarne elektryczne lub elektromagnetyczne spinningowe. Będzie można nawet organizować na nich zajęcia grupowe ze spinningu. Powinny także posiadać rozbudowane wyświetlacze, na których ćwiczący będzie mógł śledzić ilość przebytych kilometrów, prędkość jazdy czy ilość spalonych kalorii.
- Atlasy – to konieczność w siłowni i to nie tylko dla fanów kulturystyki. Dobrze jest wybierać atlasy z wieloma stanowiskami, w których nie zabraknie takich elementów jak: butterfly, wyciąg górny i dolny czy ławka skośna. Atlas powinien być stabilny, np. o stalowej konstrukcji. Warto wybierać modele oferujące jak największe obciążenia maksymalne i o dużej nośności.
- Bieżnie – w dobrej siłowni nie może zabraknąć bieżni. Najlepiej zainwestować w bieżnie elektryczne twarde o mocnym silniku i dość długim pasie, aby także osoby wysokie mogły na nich komfortowo ćwiczyć. Komputer pokładowy takiej bieżni powinien wyświetlać na ekranie ilość przebytych kilometrów, prędkość biegu, ilość spalonych kalorii i wiele innych, praktycznych dla biegacza informacji.
- Wioślarze (ergometry) – także bardzo potrzebne w siłowni, aktywujące zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Wioślarze do siłowni powinny mieć stabilną, mocną konstrukcję, wygodne siodełko i regulację obciążenia w łatwo dostępnym miejscu. Ergometry można wybierać spośród modeli z wiosłami w postaci drążka lub ramion wioślarskich.
Urządzenie siłowni to spore wyzwanie, jednak możliwe do zrealizowania. Wystarczy motywacja i pasja do sportu. Warto spróbować zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalności i przede wszystkim zakup sprzętu – w tym celu najlepiej udać się do Urzędu Pracy w danym mieście. W siłowni powinny znaleźć się m.in. orbitreki, rowery stacjonarne, atlasy, bieżnie, wioślarze (ergometry). Profesjonalny, wysokiej jakości sprzęt przyciągnie klientów i na pewno pozwoli na zyskowne rozwijanie biznesu.
Materiał zewnętrzny