Wskazówki i porady

Jak przygotować stanowisko komputerowe do pracy?

Daria Szwed
lip 9 2018

stanowisko komputerowe

Coraz więcej czasu spędzamy pracując przy komputerze, zarówno w biurze jak i w domu. Wiąże się to z wieloma zagrożeniami dla zdrowia. Nasz wzrok i układ mięśniowo-szkieletowy ucierpi, jeżeli nieodpowiednio dobierzemy meble. Jak przygotować stanowisko pracy, by nie obciążać organizmu?

Wybieramy biurko do pracy przy komputerze

https://www.meblujesz.pl/meble/meble-do-biura/biurka-740/

Biurko do komputera musi być ergonomiczne. Wysokość blatu należy dopasować do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystała. Dobrym rozwiązaniem jest regulacja wysokości i kąta nachylenia. Bardzo ważne jest, by monitor umieszczony był na wysokości oczu, nachylony tak, by tworzył kąt prosty ze wzrokiem skierowanym o 30% w dół. Odległość od oczu powinna wynosić minimum 50 cm. Popularne nadstawki pod monitor nie są korzystne dla wzroku, chyba, że umożliwiają prawidłowe ustawienie monitora. W przeciwnym razie lepiej wykorzystać je do innych celów.

Biurko musi być odpowiednio duże, by pomieścić wszystko, co potrzebne w czasie pracy i umożliwić wygodne podparcie dla rąk. W czasie pracy przedramiona oparte o blat powinny tworzyć kąt 90 stopni z osią ciała. Kable połączeniowe nie mogą utrudniać poruszania się przy biurku, dlatego warto wybrać model z otworami technicznymi do ich poprowadzenia. Jednostka centralna nie powinna się nadmiernie nagrzewać, dlatego półka przeznaczona na nią, nie może być zabudowana.  Wiele biurek wyposażonych jest w wysuwaną półkę na klawiaturę. Można z niej korzystać tylko okazjonalnie, gdyż nie daje oparcia ramionom. Często pólka na klawiaturę zajmuje miejsce pod blatem, utrudniając wygodne siedzenie. Nie wolno zapominać o wystarczająco dużej przestrzeni pod biurkiem, by swobodnie mieścić stopy w czasie siedzenia. Optymalnym kształtem biurka jest litera L. Jest to mebel zapewniający dużą powierzchnię blatu. Odpowiednie są także biurka prostokątne, o minimalnym blacie w wymiarach: 120x80 cm. Warto wybierać modele z szafkami i szufladami, czy wydzielonym miejscem na drukarkę. 

Fotel do biurka

https://www.meblujesz.pl/meble/meble-do-biura/fotele-i-krzesla-komputerowe-663/

Fotel komputerowy, to najczęstsza przyczyna bóli głowy i kręgosłupa lędźwiowego. Ergonomiczny fotel zapewni prawidłową postawę. Innowacyjne modele posiadają mechanizm TILT z wieloma przydatnymi funkcjami. Odchylane oparcie z regulacją siły nacisku stabilizuje kręgosłup. Bardzo ważne są regulowane podłokietniki. Wysokość fotela musi być regulowana. Ustawia się ją tak, by odległość pomiędzy krawędzią biurka a siedziskiem wynosiła około 25 cm. Kolana w czasie siedzenia powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Wygodne siedzisko, wykonane z przewiewnego materiału i możliwością odchylenia, poprawia komfort pracy. Tapicerka z materiału odpornego na zabrudzenia, gdyż będzie mocno eksploatowana. Bardzo ważna jest amortyzacja siedziska i jego blokada. Warto rozważyć siedzisko kubełkowe. Jest ergonomiczne i wygodne dla osób spędzających dużo czasu przy komputerze. Dodatkowym elementem fotela jest zagłówek z możliwością regulacji. Ułatwia on utrzymanie właściwej postawy. Fotel wyposażony w kółka musi być stabilny. Najlepiej, by podstawa była pięcioramienna. Duży ciężar fotela, to pewność, że jest on stabilny, a jego stelaż wykonany z solidnych materiałów. Do wielogodzinnej pracy przy komputerze nie nadają się nieobrotowe krzesła bez kółek.

O czym jeszcze pamiętać wybierając meble do pracy przy komputerze?

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by przede wszystkim kierować się ergonomią mebli. Nie warto inwestować w futurystycznie wyglądające fotele, jeżeli nie posiadają one wszystkich potrzebnych funkcji. Meble muszą być wygodne i estetyczne. Warto zwrócić uwagę na zaokrąglone rogi blatu, gdyż zapobiega to obijaniu się w czasie wstawania. Biurko i krzesło muszą być stabilne i bezpieczne. W pobliżu biurka, na wyciągnięcie rąk powinny znajdować się regały z materiałami potrzebnymi do pracy. Tak, by łatwo było po nie sięgać, nie narażając się na wypadnięcie z fotela. Meble muszą być solidne, z dobrej jakości materiałów, dzięki temu dłużej będą spełniały swoją rolę. Odpowiednie stanowisko pracy przy komputerze, to zdrowie pracownika. Dlatego należy o nie zadbać, wybierając ergonomiczne meble.

Udostępnij