Wsparcie UE

Zagrożenia dla łańcucha dostaw 2020

Daria Szwed
sty 15 2021

Łańcuchy dostaw są obecnie wielopoziomowe i często rozciągają się na wielu dostawców i wiele krajów, co wiąże się z wieloma zagrożeniami dla łańcucha dostaw. Z jednej strony firmom udaje się zmaksymalizować ich efektywność ekonomiczną, ale z drugiej strony poświęcają one przejrzystość i odporność swoich łańcuchów dostaw.

Dlatego też ich łańcuchy dostaw są niezwykle podatne na ryzyko zakłóceń, które mogą mieć negatywny wpływ na ich działalność.

Zgodnie z ostatnim rocznym raportem na temat ryzyka w 2020 r. Resilience360 , ryzyko związane z łańcuchem dostaw w tym roku jest następujące:

  • Zagrożenie atakami cybernetycznymiZmiany w polityce handlowejZwiększone sankcje gospodarczeProtest i strajkiOpóźnienia w przekraczaniu granicOrgany klimatyczneNowe przepisy dotyczące ochrony środowiskaSpory terytorialne spowodowane nowymi szlakami handlowymiPrzemyt w kontenerowcachCzarny Łabędź Zdarzenia

Wpływ koronaawirusa na łańcuch dostaw

Koronawirus wywarł poważny wpływ na łańcuchy dostaw i gospodarkę jako całość. To bezprecedensowe wydarzenie należy do wspomnianych wcześniej "Wydarzeń z Czarnym Łabędziem". W szczególności to, co charakteryzuje te wydarzenia, to nieprzewidywalność i ich trwałe skutki, w tym przypadku, dla łańcuchów dostaw.

Koronawirus wywarł poważny wpływ na zapasy biznesowe i ocenę ryzyka. Podczas tego kryzysu producenci odkryli, że szczupłe zarządzanie zapasami nie może funkcjonować w tych warunkach. Z tego powodu rozpoczęli oni inwentaryzację zarówno wyrobów gotowych, jak i surowców. Niepewność dotycząca łańcuchów dostaw podczas COVID-19 uwidoczniła potrzebę posiadania zapasów dla siebie lub swoich klientów.

Poza tym kryzys ten przyspieszył cyfryzację przedsiębiorstw, a tym samym innowacje. Wiele przedsiębiorstw musi przystąpić do nieplanowanych innowacji związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw w celu ograniczenia ryzyka. Innowacje te pozwalają na dogłębną ocenę ryzyka związanego z dostawcami, ponieważ rzucają światło na wszystkie poziomy długiego łańcucha dostaw. W rezultacie przedsiębiorstwa dysponują dokładnymi informacjami, co pozwala im na podejmowanie świadomych decyzji.

Jednakże szybka i nieplanowana digitalizacja przedsiębiorstw sprawia, że są one narażone na ryzyko związane z bezpieczeństwem cybernetycznym.

Zarządzanie ryzykiem związanym z łańcuchem dostaw w MŚP

Jeżeli ryzyko związane z łańcuchem dostaw tak bardzo dotyka duże przedsiębiorstwa, to efekt ten jest nawet dramatyczny w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Ponieważ zdecydowana większość przedsiębiorstw to MŚP, jest oczywiste, że są one istotnym elementem wzrostu gospodarczego.

Niemniej jednak badania potwierdziły, że MŚP są nieprzygotowane do zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, a nawet nieświadome tego faktu. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ MŚP charakteryzują się małym rozmiarem, niskim kapitałem i małą integracją technologiczną.

Projekt BePrepared

W tym świetle Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (iED) przedstawia swój nowy projekt wdrożeniowy "BePrepared: MŚP: Bądź przygotowany na ryzyko związane z łańcuchem dostaw". Jesteśmy partnerem UNIVERSITA DEGLI STUDI DELLA TUSCIA z Włoch, UNIVERSIDADE DO MINHO z Portugalii, Hochschule RheinMain z Niemiec, COTEC Portugal Associacao Empresarial para a Inovacao z Portugalii, UNIVERSITAET GRAZ z Austrii oraz TALLINNA TEHNIKAULIKOOL jako koordynator z Estonii.

Projekt "BePrepared" ma na celu przygotowanie MŚP, poprzez opracowanie programu szkoleń VET, do nauki identyfikacji i radzenia sobie z ryzykiem związanym z łańcuchem dostaw. W szczególności, szkolenie to będzie koncentrować się głównie na młodych profesjonalistach i młodych przedsiębiorcach. Wreszcie, projekt ten będzie prowadzony na skalę międzynarodową, podobnie jak międzynarodowe sieci, na których działają łańcuchy dostaw.

Udostępnij