Wsparcie UE

YEAH - Cyfrowa Baza Danych Roślin Leczniczych (DiDaMeP)

Monika Kościuk
kwi 27 2021

Cyfrowa Baza Danych Roślin Leczniczych (DiDaMeP) jest drugim intelektualnym rezultatem projektu YEAH. Ta cyfrowa baza danych ma na celu informowanie młodych tureckich i europejskich rolników o roślinach, które są używane jako surowce do produkcji leków leczniczych.

W szczególności, te rośliny, takie jak stokrotka, hibiskus, mięta i inne są bardzo poszukiwane przez firmy farmaceutyczne na całym świecie i są idealne do uprawy akwaponicznej. Ponadto, stanowią one duży potencjał eksportowy zarówno dla krajów jak i młodych rolników.

Cyfrowa Baza Danych Roślin Leczniczych (DiDaMeP) Zastosowanie

Ta cyfrowa baza danych będzie uzupełnieniem podobnych cyfrowych baz danych, które obecnie istnieją w Europie. Niemniej jednak, jest to pierwsza tego typu baza danych, która uwzględnia florę turecką. Baza danych skupia się głównie na florze krajów, które uczestniczą w konsorcjum YEAH. Konkretnie są to Turcja, Słowenia, Holandia i Grecja.

Ich obecna dostępność w przyrodzie nie jest w stanie pokryć dużego zapotrzebowania na rośliny medyczne i aromatyczne ze strony firm farmaceutycznych. Podczas gdy zapotrzebowanie na nie gwałtownie wzrasta, liczba tych roślin zmniejszyła się z powodu nadmiernej eksploatacji i zanieczyszczenia środowiska. Z tego powodu, partnerstwo YEAH sugeruje, że istnieje niewykorzystany potencjał dla młodych rolników i systemów akwaponicznych.

DiDaMeP próbuje sklasyfikować rośliny lecznicze i aromatyczne oraz określić ich liczebność w przyrodzie. Znajomość szerokiej dostępności tych roślin ułatwia rolnikom poznanie rzeczywistej wartości ich produktu przed sprzedaniem go firmom farmaceutycznym. Wreszcie, służy jako przewodnik dla potencjalnych rolników, aby określić, które rośliny są najlepsze do uprawy w oparciu o ich geografię i warunki klimatyczne.

Unia europejska

Kilka słów o projekcie YEAH

YEAH to projekt w ramach programu Erasmus+, którego celem jest promowanie akwaponiki wśród młodych ludzi. Istnieje wiele możliwości w sektorze rolniczym, o których młodzi ludzie powinni być świadomi, a akwaponika jest jedną z nich.

Partnerstwo YEAH wierzy, że istnieje potencjał w roślinach leczniczych i aromatycznych oraz ich akwaponicznej uprawie. Popyt na te rośliny jest wysoki na rynkach światowych, co pociąga za sobą wysokie ceny.

Ten projekt jest niezbędny, ponieważ może zmniejszyć bezrobocie wśród młodych ludzi, znacznie poprawić ich dochody. Wreszcie, przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju, ponieważ akwaponika jest ekologicznym sposobem uprawy.

Udostępnij