Wsparcie UE

Zielony tydzień UE 2020 - plany na bardziej ekologiczną przyszłość

Monika Kościuk
kwi 29 2021

Dziś rozpoczyna się Zielony Tydzień w UE szeregiem wydarzeń. Głównym tematem Zielonego Tygodnia UE 2020 jest „Nowy początek dla ludzi i przyrody”. Wydarzenia te będą dotyczyły sposobów, w jakie polityki UE, takie jak Zielony Ład, mogą pomóc w ochronie i przywracaniu przyrody. Poprzeczka została wysoko postawiona przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w 2019 roku z ambitnym celem neutralności węglowej UE do 2050 roku.

Czym jest Zielony Tydzień w UE?

Zielony Tydzień to największa coroczna konferencja poświęcona polityce środowiskowej w UE. W szczególności gromadzi decydentów, ekspertów branżowych, organizacje pozarządowe i naukowców w celu wymiany pomysłów i najlepszych praktyk w tej dziedzinie. W rezultacie jest to ważna platforma służąca do sprawdzania rocznych postępów i stanowiska UE w krytycznych kwestiach środowiskowych.

zielone liscie

Agenda Zielonego Tygodnia UE 2020

Jednym z głównych punktów w tym roku będzie utrata różnorodności biologicznej. Różnorodność biologiczna określa różnorodność życia na Ziemi we wszystkich ekosystemach. Różnorodność biologiczna jest również podstawą złożonych form usług ekosystemowych, które mają kluczowe znaczenie dla ludzi. Niektóre przykłady to zapylanie upraw, oczyszczanie powietrza i wody, nawożenie gleby i inne.

Ponadto działalność gospodarcza człowieka zależy również w dużym stopniu od bioróżnorodności zasobów. Jednak pomimo oczywistego znaczenia różnorodności biologicznej dla ludzi, tracimy naturę jak nigdy dotąd. Strata ta jest wynikiem nadmiernej eksploatacji zasobów, zanieczyszczenia i zmiany klimatu.

Zielony ład w obliczu problemu


W społeczności naukowej panuje zgoda co do tego, że należy powstrzymać niszczenie przyrody. Z tego powodu musimy zmienić sposób, w jaki żyjemy, konsumujemy i produkujemy. Naukowcy ostrzegają również, że kroki, które podejmiemy w tej dekadzie, zadecydują o przyszłości. Dlatego ważne jest, aby nie przegapić punktu krytycznego, że degradacja przyrody jest nieodwracalna. W rezultacie UE wprowadziła Zielony Ład, którego celem jest zrównoważenie gospodarki UE.

Celem jest Europa neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla poprzez szereg działań. Niektóre z tych działań obejmują zachęty do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, budowania energooszczędnych budynków, zapewniania czystszego transportu publicznego, dekarbonizacji sektora energetycznego i nie tylko. Do osiągnięcia tego celu jest jeszcze długa droga, ale jest on wypełniony niewykorzystanym potencjałem.

Udostępnij