Wskazówki i porady

Cyberprzemoc: Jak wygląda sytuacja w Grecji?

Daria Szwed
lip 21 2022

Jednym z ostatnio pojawiających się rodzajów przemocy jest cyberprzemoc. Zyskała ona znaczną ilość badań i uwagę mediów, w większości przypadków w okolicach USA i niektórych najbardziej rozwiniętych krajów Europy. W Grecji badania te wciąż pozostają na poziomie elementarnym. To, niestety, nie oznacza, że poziom cyberprzemocy w Grecji jest niższy niż to, co jest w innych krajach.

Większość ostatnich badań próbuje rozwiązać problem braku informacji dotyczących cyberprzemocy w Grecji poprzez odnowienie starych prac i bibliografii oraz poprzez próbę skupienia się na nowych przypadkach, które się pojawiają. Niestety, przypadki te zdarzają się bardzo często. Według najnowszych badań, większość incydentów związanych z cyberprzemocą ma miejsce w latach szkolnych. W szczególności zaczynają się one w wieku około 10 lat i trwają do ostatnich lat szkoły średniej.

Dotyczy to wszystkich krajów europejskich, w tym Grecji. Ważne jest, aby zrozumieć, jak i gdzie zaczynają pojawiać się przypadki cyberprzemocy i dlaczego. Nadmierne korzystanie z Internetu jest tylko środkiem do tego celu. Cyberprzemoc jest dla dzieci sposobem na komunikację bez ujawniania swojej tożsamości. Ten rodzaj wolności jest głównym powodem, dla którego incydenty cyberprzemocy są jeszcze gorsze niż zwykłe znęcanie się.

W Grecji można powiedzieć, że sytuacja jest nieco gorsza niż w innych krajach. Nie wynika to z faktu, że sytuacja w zakresie nękania jest gorsza. Dzieje się tak dlatego, że badania i działania prewencyjne są wciąż na poziomie podstawowym. Zjawisko cyberprzemocy dotarło do nas nieco później niż do innych krajów i dlatego władze i naukowcy greccy nie byli przygotowani do radzenia sobie z tą sytuacją.

Mimo, że na całym świecie ludzie działają przeciwko cyberprzemocy, próbując znaleźć sposoby na jej całkowite powstrzymanie to nadal jest to jedna z najtrudniejszych do opanowania sytuacji społecznych. Cyberprzemoc może mieć jeszcze poważniejsze skutki. Jest to forma nękania, która niełatwo się kończy, niezależnie od wieku czy statusu społecznego ofiary. Każdy korzysta dziś z mediów społecznościowych, a co za tym idzie, każdy jest narażony na cyberprzemoc.

Ponieważ wyeliminowanie tego problemu jest bardzo trudne, kluczem jest nauczenie dzieci o nim i o tym, jak mogą sobie z nim radzić samodzielnie. Rodzice muszą być odpowiedzialni, jeśli chodzi o sposób, w jaki ich dzieci korzystają z internetu. Muszą rozmawiać z dziećmi o cyberprzemocy, o tym, czym ona jest, jak mogą ją zauważyć i jak mogą jej zapobiec. Dzieci muszą zrozumieć, że słuchanie tego, co inni mają do powiedzenia na ich temat, nie jest najważniejsze. Jeśli od najmłodszych lat będą akceptować siebie takimi, jakimi są, i będą budować swoją pewność siebie, cyberprzemoc nie będzie miała na nie wpływu.

Jednocześnie rodzice muszą upewnić się, że ich dzieci wiedzą, że nie należy dopuszczać się cyberprzemocy. Jest to jeden z powodów, dla których rodzice muszą wiedzieć, jak ich dzieci korzystają z internetu. Dzieci muszą być nauczane, dlaczego zastraszanie jest złe i dlaczego nigdy nie mogą tego robić, dlaczego powinny zgłaszać przypadki zastraszania, o których mogą wiedzieć i dlaczego nie powinny tolerować żadnego zastraszania, które może pojawić się na ich drodze.

Grecja ma przed sobą jeszcze długą drogę, zanim odpowiednie władze będą w stanie skutecznie zająć się problemem cyberprzemocy. Ale nawet po tym, jak to się stanie, rodzice muszą być w stanie pomóc nauczyć swoje dzieci o znaczeniu bycia grzecznym i nie zastraszania innych dzieci. Znęcanie się zaczyna się w domu. I to właśnie tam należy zająć się tym problemem!

Udostępnij