Wsparcie UE

4 powody, dla których startupy są idealne dla młodych ludzi

Daria Szwed
kwi 14 2021

Pojęcie startupów od pewnego czasu coraz częściej pojawia się w naszej świadomości jako określenie nowych, aspirujących przedsięwzięć biznesowych. Wzrost ich popularności doprowadził do zwiększenia liczby tworzonych ekosystemów startupowych, które wspierają i promują ich rozwój.

Co więcej, istniejący system wsparcia zmniejszył ryzyko startupów i zwiększył ich szanse na sukces. W związku z tym coraz więcej osób tworzy swoje startupy lub dołącza do innych. Mając to wszystko na uwadze, musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania. Co to jest startup? I dlaczego startupy są idealnym rozwiązaniem dla młodych ludzi?

Czym są startupy?

Jeśli chodzi o definicję startupu, wydaje się, że istnieją pewne nieostre granice. Zazwyczaj startup to firma, która jest na wczesnym etapie swojej działalności. Istnieją jednak startupy, które określają się jako takie, mimo że działają już od kilku lat.

Startupy są zakładane przez jednego lub więcej przedsiębiorców w oparciu o zidentyfikowaną potrzebę lub okazję na rynku. Pierwszym i najważniejszym zadaniem, którym muszą się zająć założyciele, jest stworzenie dobrego biznesplanu. Solidny biznesplan jest kluczem do przyciągnięcia niezbędnych funduszy, które pozwolą startupowi wystartować.

Z niewielkim lub żadnym finansowaniem na wczesnym etapie, startupy wymagają finansowania, które mogą zdobyć tylko poprzez inwestorów lub istniejący system wsparcia dla startupów. Potencjalne źródła finansowania to fundusze europejskie, pożyczki dla małych firm i dotacje, inkubatory, inwestorzy venture capital i inwestorzy-anioły.

Jednakże, inwestowanie w startupy jest znane jako biznes wysokiego ryzyka i wysokiego zwrotu. Wskaźnik niepowodzeń wśród początkujących firm jest wysoki, dlatego tak ważny jest dobry biznesplan. Z dobrym biznes planem na miejscu, są większe szanse, aby przekonać inwestorów o sukcesie startupu i wzbudzić zaufanie.

Startup

Potencjał startupów dla młodych ludzi

Dla wielu ludzi, pomysł rozpoczęcia działalności gospodarczej rzeczywiście przekroczył ich umysły w pewnym momencie w życiu. Niezależnie od rodzaju biznesu, będąc ogromną odpowiedzialnością, posiadanie własnej firmy pozwala mieć większą kontrolę nad swoją pracą i może potencjalnie prowadzić do znacznego wzrostu czyichś dochodów.

Ale jaki jest najlepszy czas na angażowanie się w działalność startupów? Podczas gdy średnia wieku startupowców jest znacznie wyższa, angażowanie się w startupy w młodym wieku przynosi wiele korzyści dla młodych ludzi. Oto dlaczego:

  1. Korzyści długoterminowe. Stworzenie udanego biznesu pod względem rentowności nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wiele przemyśleń i wysiłku ze strony założyciela, a liczne nieudane firmy rzeczywiście poprzedzają te, które odniosły sukces. Dlatego angażowanie się w startupy od najmłodszych lat pomaga osiągnąć cel wcześniej. Czas spędzony w biznesie jest procesem uczenia się, który wspiera rozwój niezbędnych umiejętności i wiedzy potrzebnej do prowadzenia firmy.Tolerancja ryzyka. Rozwijając powyższe, nie wszystkie firmy startupowe mają zamiar to zrobić. Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest nie tylko ryzykowne, ale także stresujące, jak rzeczy łatwo iść na bok. Z tego powodu, to jest zawsze mądry, aby mieć plan awaryjny. Młodsi ludzie mają tendencję do bycia bardziej tolerancyjnymi na ryzyko, ponieważ mają mniej obowiązków niż to, co dzieje się w późniejszym okresie życia.Motywacja. Mówi się, że motywacja i pasja zmniejsza się wraz z upływem lat. Ktoś może szybko zidentyfikować motywację i entuzjazm w młodym profesjonalistą, który jest głodny do nauki i sukcesu. Ponadto, w przypadku niefortunnej porażki, motywacja jest tym, co sprawia, że nie przestajesz działać. Czy nie są to cechy idealne dla początkujących przedsiębiorców? Zdolność adaptacji. Będąc młodym profesjonalistą łatwo jest przystosować się do nowych sytuacji. Bycie młodym z niewielkim doświadczeniem zawodowym oznacza, że nie poznałeś i nie przyswoiłeś sobie konkretnych zasad pracy. Ważne jest również to, że młodzi ludzie łatwiej podążają za aktualnymi trendami technologicznymi niż starsi profesjonaliści. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o startupy technologiczne.

Wnioski

Założenie własnej firmy to nie lada wyzwanie, ale w przypadku sukcesu opłaca się je podjąć. Poza tym, nigdy nie jest za późno ani za wcześnie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Doświadczeni profesjonaliści mogą wydawać się bardziej odpowiedni do angażowania się w startupy, ponieważ posiadają doświadczenie i zdolność podejmowania decyzji, której brakuje młodym ludziom. Niemniej jednak, młodzi profesjonaliści mają specyficzne cechy, które są idealne dla założyciela startupu. Przede wszystkim jednak mają czas, ponieważ budowanie udanego biznesu jest czasochłonne i często wymaga wcześniejszych wielu nieudanych prób.

Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (Institute of Entrepreneurship Development, iED) pozostaje zdecydowanym sprzymierzeńcem wszystkich początkujących firm. Poprzez nasze usługi, zapewniamy mentoring, możliwości finansowania i networking dla wszystkich zainteresowanych startupów.

Udostępnij